Дослідження

Українці та читання 2017

опубліковано 26 січ. 2018 р., 09:42 Tatyana Yakushko

Як показують результати опитування, проведеного компанією Research & Branding Group у жовтні-листопаді 2017 роки * менше половини украінццев (43%) зазначили, що за останній рік вони прочитали хоча б одну якусь книгу. Більшість же опитаних заявили, що протягом аналізованого періоду вони або взагалі не прочитали жодної книги (51%), або не змогли відповісти, чи читали вони що-небудь чи ні (6%).

Результати аналізу свідчать про те, що прихильність жителів України читанню книг в деякій мірі (досить слабо, але на статистично значущому рівні) була пов'язана з такими їх демографічними характеристиками, як стать, освіта, тип населеного пункту та регіон проживання. Особливості зв'язку з цим виявляються в наступних основних тенденціях:
- протягом останнього року схильність до читання книг частіше проявляли жінки, ніж чоловіки (48% проти 38%);
- найчастіше читачі книг зустрічаються серед осіб, які мають вищу (повну і незакінчену) освіту, а найрідше - серед осіб із середньою освітою (відповідно, 57% проти 31%);
- найбільш висока питома вага читачів книг зустрічається серед жителів обласних центрів (53%), а найнижчий - серед жителів сільської місцевості (37%);
- в регіональному розрізі більш високий рівень читання книг демонструють жителі Сходу і Центру країни (відповідно, 49% і 46%), в той час як в південних областях України питома вага читачів книг найбільш низька (34%).

Якщо говорити тільки про ту частину наших співгромадян, які читають книги (43% населення країни), то можна відзначити наступне: за минулий рік кожен з них прочитав в середньому близько 7 книг. Також слід зазначити, що наведене значення досить нерівномірно розподілене серед українських читачів: деякі з них за аналізований період прочитали не більше однієї книги, а деякі - кілька десятків. При цьому слід мати на увазі, що одна половина читачів прочитала за рік від 2-х до 10-ти книг, а друга умовно ділиться на дві рівні частини: а) демонструють порівняно низькі обсяги читання (менше 2-х книг в рік) і б) демонструють порівняно високі обсяги читання (більше 10-ти книг на рік).

Говорячи про обсяги літератури, прочитаної нашими співгромадянами за минулий рік, потрібно сказати також і про те, що в певній мірі розподіл цих обсягів був пов'язаний зі згаданими вище демографічними характеристиками читачів. Наприклад, жінки прочитали в середньому трохи більше книг, ніж чоловіки, особи з вищою освітою більше, ніж ти, хто мають більш низький освітній рівень, жителі обласних центрів більше, ніж жителі всіх інших типів поселення, а жителі Півдня і Сходу країни більше жителів Центру і Заходу країни.

Більш детальні результати опитування в презентації нижче.


Джерело: Украинцы и чтение книг . Research & Branding Group http://rb.com.ua/rus/projects/omnibus/9210/

ДОСЛІДЖЕННЯ ЧИТАННЯ КНИЖОК В УКРАЇНІ-2014

опубліковано 20 бер. 2015 р., 04:55 Tatyana Yakushko   [ оновлено 20 бер. 2015 р., 04:56 ]

1. Порівняно з 2013 роком, частка дорослих читачів не змінилась: 51% українців у віці 15-59 років прочитали щонайменше 1 книжку протягом останніх 3 місяців (не рахуючи книжок, прочитаних за програмою навчальних закладів). Щодо читання дітей, то сімей з дітьми до 15 років, в яких діти прочитали хоча б одну книжку (або батьки їм читали), у 2014 році стало суттєво менше: 44% в порівнянні з 57% у минулому році. 

2. Щодо жанрових вподобань придбаних книг, у 2014 році популярними залишаються художні та дитячі книжки. Найбільше читають сучасні детективи, любовні романи та класику. 

3. Придбання друкованих книжок в Інтернеті поки що не набуло істотної популярності – лише 2% респондентів зазначили, що останню книжку вони придбали в Інтернет-магазині 

4. 36% читачів-покупців книжок повідомили, що впродовж останніх 3 місяців потрапляли у ситуацію, коли не могли собі дозволити придбати книжку. Найпоширеніше побажання покупців до всіх каналів продажу книжок - це низькі ціни. 

5. Відсутність торгівлі електронними книжками/підписки на онлайн-бібліотеки, можливість безкоштовного скачування книжок замість покупки: лише 3% українців купували електронні книжки впродовж останніх 3 місяців, тоді як читали їх 11%. Зберігається тенденція минулого року: абсолютна більшість респондентів з-поміж усіх аудиторій не готова купувати електронні книжки. 

• Зберігається тенденція збільшення частки покупців, які придбали книжки в книгарні або книжковому супермаркеті та пропорційне зменшення тих, хто придбав книжки на ринку, через каталог або на книжковій розкладці. У 2014 році зменшилась в два рази частка респондентів, які придбали книжки через каталог із доставкою поштою, книжковий клуб. 

• Частка покупців книжок знизилась із 42% до 31% (порівняно із 2013 роком). Серед книжок стало більше наукової/навчальної літератури 

• 3% українців слухали принаймні 1 аудіокнигу протягом трьох місяців, а 1% придбав хоч одну аудіокнигу за той же строк (ідентичні показники у 2013%)

Читання в Україні

опубліковано 30 жовт. 2014 р., 17:04 Tatyana Yakushko

Дослідження провела компанія pro.mova на замовлення ГО "Форум Видавців" в рамках проекту Book Platform.
 
За результатами дослідження пересічний українець читає 4,3 книги на рік, разом з тим, 42% українців не читають довгих текстів. Читання є третім найпопулярнішим видом дозвілля українців. 77,7 українців стверджують, що люблять читати, разом з тим, близько половини зізнається, що читають недостатньо. 

Основною проблемою читання є брак потреби у читанні, а не брак доступу до якісної літератури. Ставлення до читання та освіченості поки є позитивним, але на прикладі покоління тих, хто народився після 1984 року видно, що воно погіршується. Читання сприймається як таке, що важливе для саморозвитку, проте саморозвиток не є пріоритетний, поступаючись місцем питанню безпеки та іншим потребам. 

"Любов до читання - це те, що закладається великою мірою батьками, школою. Якщо українці не відчуватимуть потягу до читання - їм складно буде оволодіти критичним мисленням, необхідним, для того, аби стати грамотним споживачем і грамотним громадянином. А без цього неможлива демократія." каже соціолог Вікторія Бриндза, керівник аналітичого центру pro.mova. 

Дослідження тривало майже рік. Якісна частина - експертні інтерв'ю розпочалися влітку минулого року. Восени та взимку, до активної фази протистояння у Києві, було проведене опитування громадян у всіх регіонах України включно з Кримом. Через політичну кризу оприлюднення та обговорення даних було відкладене. 

Дослідження репрезентувало доросле українське населення (16+) за віком, статтю та регіоном проживання. Вибірка становила 1962 репонденти.

1-5 of 5