Говоримо солов'їною

Без мови немає нації : бібліогр. покажч. / [уклад. В. Вовк ;
ред. : С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич] ; Держ. б-ка України
для юнацтва. – Київ : [б.в.], 2019. – 83 с.

Мова про гори

опубліковано 25 трав. 2020 р., 04:26 Tatyana Yakushko

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ГІР (англ. International Mountain Day)відзначають щороку 11 грудня. Його започаткувала Генеральна асамблея ООН у 2003 р. з метою привернути нашу увагу до необхідности «стійкого розвитку гірських регіонів».   

В українській мові здавна побутує багата й розмаїта гірська лексика. Її ми зібрали для вас у синонімічні ряди. Сподіваємося, кожен відкриє для себе кілька нових назв і збагатить свій словник.

***

ВЕРХІВКА ГОРИ: верхíв'я, верхови́на, верхогíр'я, верши́на, грéбінь, ґрунь, мáковиця, недéя, пік, прóчіл, тíм'я, узви́шшя, чолó, шпиль, щолопóк.

НЕВИСОКА ГОРА: бугóр, горб, горби́на, горбóвина, згíрок, згíр'я, кучугýра, пáгорб, пáгорок, перегíрок, при́гір, при́гірок, при́гора, сýгорб, узгíр'я.

НИЖНЯ ЧАСТИНА ГОРИ: піднíжжя, підóшва, стопá.

СХИЛ ГОРИ: вíдкид, косогíр, крутосхи́л, підгíр'я, спад, узбíччя, укíс, ýрвище.

КРУЧА: зáвіс, крутоберéжжя, крутоя́р, обíрвище, обри́в.

ЗАПАДИНА ГОРИ: жóлоб, залóм, розпáдина, ущéлина, штóла.

СКЕЛЯ: бескéття, бéски́д, жбир, óблаз, скели́на, стрімчáк, тесівни́ця, щовб, щóлба.

ВИСТУП НА СКЕЛІ: відстíй, привáл, при́пічок, при́скалка.

***

РІЗНОВИДИ ГІР:

• áйсберг — пливуча льодова гора;

• бéлебень — високе відкрите місце на горі;

• гайóт — плосковершинна підводна вулканічна гора;

• гýмук — крижані гори в льодових океанах;

• каратáу — низькі гори та хребти з пустельною, напівпустельною та степовою рослинністю;

• ки́чера — гора, укрита лісом, крім вершини;

• кучугýра — невелика полога гора;

• лисáня — гола гора;

• рóблениця — насипна гора;

• розчóлина — гора, вкрита смугою лісу, з яким межує поле чи пасовисько;

• сóпка — невисока округла гора.ф

Україна - від мови до нації

опубліковано 27 січ. 2020 р., 01:39 Людмила Гелбутовская   [ оновлено 27 січ. 2020 р., 02:49 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]


  21лютого світова громадськість визначає Міжнародний день рідної мови.  За даними ЮНЕСКО зараз у світі існує близько 6000 мов. Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що мова об’єднує народи в нації та змінює державу. Занепадає мова – зникає і нація.

              В Україні живе понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Згідно зі статтею 10 Конституції державною мовою України є українська.  Надзвичайно важливим є те, щоб мова не тільки зберігалась, але й розвивалась. І в цьому процесі головна роль належить молодому поколінню громадян.           Документ Google


Без мови немає нації

опубліковано 20 черв. 2019 р., 23:41 Tatyana Yakushko


УДК 811.161.2’0(048)
Б39
Укладач В. Вовк
Редактори: С. Чачко, В. Кучерява, Н. Лінкевич
Відповідальний за випуск Г. Саприкін
©Укладач В. Вовк, 2019
©Державна бібліотека України для юнацтва, 2019


Мова – це голос народу, і доки цей голос звучатиме, доти житиме
народ. Мабуть, у світі немає мови з такою ж долею, як у нашої: протягом століть вона піддавалася тиску й знищенню, та, незважаючи на всі баталії, вижила
і стала державною у незалежній Україні.
Бібліографічний покажчик «Без мови немає нації» створений для того, щоб допомогти бажаючим підвищити рівень володіння українською мовою, набути навичок компетентного мовця й сформувати духовно багату мовну особистість. Мета видання – показати багатство української мови й сформувати почуття гордості за цей скарб, надбаний нашими предками.
Бібліографічний матеріал стане у пригоді передусім учням старших класів, студентам, аспірантам та викладачам української мови, бібліотечним працівникам та всім небайдужим до мовної теми.
Переважна більшість указаних джерел знаходиться у фондах Державної бібліотеки України для юнацтва (їх позначено «*»).


Українська для іноземців

опубліковано 8 квіт. 2019 р., 08:44 Державна бібліотека України для юнацтва

Створено нову інтерактивну платформу для вивчення української мови іноземцями
https://speakukraine.net/ukr.html

З першої сторінки дізнаємось:
"Дана платформа призначена для всіх, кому потрібно вдосконалити українську мову - як українських громадян, так і іноземців, тому допоміжною мовою є англійська.
Найкращі методологи України підготували для вас 25 найчастіше вживаних тем, та майже 100 цікавих уроків для швидкого опанування української. Ви будете мати справу з цікавими діалогами та вправами, а не з нудними поясненнями правил. Все відбувається у вигляді змагання - змагання Вас із самим собою.
Ми радимо Вам проводити 15-30 хвилин щодня для досягнення більшого результату."

Користувачі мають зареєструватись онлайн, а інструкції чітко описані на веб-сайті Lingva.skills. Великим плюсом є те, що програма не допускає зовнішніх сповіщень, і користувачеві представлений лише матеріал курсу - ніяких дратівливих спливаючих вікон.

Перша сторінка має англійську та українську версії. Проте всі вправи виконуються лише українською мовою.


ЦЕЙ ПРОЕКТ СТВОРЕНО В РЕЗУЛЬТАТІ СПІВПРАЦІ ВЛАДИ У ОСОБІ МІНІСТЕРСТВА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ ТА ГРОМАДСЬКОСТІ У ОСОБІ АСОЦІАЦІЇ ІННОВАЦІЙНОЇ ТА ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ, ЯКА РЕАЛІЗУЄ НАЙМАСОВІШІЙ ОСВІТНІЙ ПРОЕКТ УКРАЇНИ LINGVA.SKILLS.

МЕТА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПЛАТФОРМИ З ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ:ПОШИРЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У СВІТІ ШЛЯХОМ СТВОРЕННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ БЕЗКОШТОВНО ВИВЧАТИ УКРАЇНСЬКУ МОВУ БУДЬ-КОМУ, БУДЬ-ДЕ ТА У БУДЬ-ЯКІЙ ЧАС.

Мова – голос нації

опубліковано 18 лют. 2019 р., 08:34 Tatyana Yakushko   [ оновлено 18 лют. 2019 р., 08:37 ]

 Інформаційна панорама представлена в читальному залі до Міжнародного дня рідної мови.
Будь-яку книжку з вітрини можна взяти для докладного вивчення. Звертайтесь до бібліотекаря, вам допоможуть.

 
О мово рідна! Золота колиско!

опубліковано 10 лют. 2018 р., 12:03 Tatyana Yakushko   [ оновлено 10 лют. 2018 р., 12:09 ]

Ознайомитись з книжками можна на вітрині ДБУ для юнацтва.

Будь-яку книжку з вітрини можна взяти для докладного вивчення. Звертайтесь до бібліотекаря, вам допоможуть. 

Вітрина ДБУЮ до Дня рідної мови


Суржик: за і проти

опубліковано 15 лист. 2017 р., 03:26 Державна бібліотека України для юнацтва

Як в бібліотеці писали радіодиктант.

опубліковано 15 лист. 2017 р., 03:25 Державна бібліотека України для юнацтва

Дев'ятого листопада відзначається День української писемності та мови.
За багаторічною традицією, цього дня на Українське радіо - ua:суспільне відбувається масштабна акція - радіодиктант національної єдності.
Фахівці Державної бібліотеки України для юнацтва долучаються до написання цьогорічного радіодиктанту та запрошують читачів писати разом. #радіодиктант2017
Наші пісні


Ми живемо у світі, де співіснує безліч ритмів: клепання коси, тупіт копит, і дзюрчання молока у відрі, і хлюпання морських хвиль, і перестук поїзних коліс, і цокання годинника. Обдарований музикальним слухом, наш народ тонко відчуває всі ритми, тому й витворив близько трьохсот тисяч народних пісень, якими зачаровує весь світ. Їх у нас сила-силенна на будь-який смак: хлопцям подавай “Ой на горі та й женці жнуть”, а дівчатам – “Цвіте терен”.

Американцям і не лише їм важко уявити Різдво без “Колядки дзвонів” – пісні, слова якої покладено на музику славетного українського композитора Миколи Леонтовича. Наш “Щедрик” прикрашає такі всесвітньо відомі фільми: “Гаррі Поттер”, “Сам удома”, “Загублений у Нью-Йорку”.

А чи знаєте ви, що в космосі першою прозвучала українська пісня “Дивлюсь я на небо...”? Понад півстоліття тому її виконав наш земляк – космонавт Павло Попович. Напевно, автор пісні Михайло Петренко й не сподівався, що його творіння звучатиме аж за небом, де навіть сокіл не літає.

Наші пісні з будь-якими мотивами: чи з пристрасними карпатськими ритмами у виконанні Руслани, чи з тривожними кримськотатарськими інтонаціями Джамали – долають усі кордони без віз, бо в них – жива душа народу України.Робота над помилками.

опубліковано 26 лип. 2017 р., 05:13 Tatyana Yakushko   [ оновлено 26 лип. 2017 р., 05:27 ]

Більш ніж 200 уроків від Олександра Авраменко зібрано в плейлисті, але навіть в них трапляються помилки. Не варто боятися схибити, говоріть солов'їною та дізнавайтесь,  як говорити правильно.
А пан Олександр вміє навчати мові навіть на своїх помилках.

Книги щоб покращити словниковий запас або почати спілкуватися солов’їною мовою

опубліковано 18 лют. 2017 р., 11:58 Tatyana Yakushko   [ оновлено 18 лют. 2017 р., 12:49 користувачем Державна бібліотека України для юнацтва ]

 
 Береза Т. Мова - не калька: словник української мови / Т.Береза, І.Зубрицька, Ю.Зелений. - Львів: Апріорі, 2016. - 664 с.
Шифр: 81.21Укр-4 Авторський знак: Б48
Наявність в фонді: 6 прим.

«Словник розкриває всю велич української мови та містить самобутні українські слова та вислови, поставлені на противагу звичному, буденному словниковому запасові сучасних українців».
Видання орієнтовано на людей «мови»: викладачів, письменників, перекладачів, журналістів, працівників редакцій і видавництв, тощо, одне слово, для всіх, кому небайдужа доля рідної мови, культури й словесності. 
 Авраменко О.М. Українська за 20 уроків: [навч. посіб.]. - К.: Грамота, 2014. - 112 с.
Шифр: 81.21Укр-3 Авторський знак: А21
Кількість примірників: 1
 Основу цього посібника становлять матеріали уроків, за якими вивчали або вдосконалювали свою мову відомі українські політики, теле-, радіоведучі, громадські діячі.

Відео YouTube

 
 Лозова Н.Є. Дзвона чи дзвону? або -а(-я) чи -у (-ю) в родовому відмінку: словник-довідник / Н.Є.Лозова, В.Б.Фридрак. - К.: Наукова думка, 2007. - 168с.
Шифр: 81.2Укр-4 Авторський знак: Л72
Кількість примірників: 1
 Словник присвячений одному відмінку кожного слова. Якщо точніше — то словам в родовому відмінку однини іменників чоловічого роду, які закінчуються на приголосний звук. Досить не типовий словник, але однозначно потрібен кожному, бо скажіть по правді, що інколи й ви сумнівалися як правильно писати або говорити: сьогодні на вечерю я б скуштував «біфштексА» чи «біфштексУ», або я не хочу йти до «військоматА» чи «військоматУ»?
До словника входять найуживаніші слова з різних сфер повсякденного життя та неологізми, закінчення яких не завжди легко визначити.
 
 Губерначук С.С. Українсько-санскритські спорідненості (вибіркове представлення). - К.: Фенікс, 2014. - 140 с.
Шифр: 81.21Укр-025.7 Авторський знак: Г93
Кількість примірників: 1
 У цій книзі представлено майже 4 тисячі українських мовних одиниць, в тому числі говіркових, давньоукраїнських літературних, рідних корінних імен особових, географічних назв, українських прізвищ, службових частин мови та ін. Проведене автором (фаховим філологом) зіставлення цих українських мовотворів зі словами доісторичного індоарійського письма - санскриту засвідчує глибоку вкоріненість у нашій минувшині, а отже, й прадавні початки української мови.
 
Данильчук Д.В. Український правопис: Роздоріжжя і дороговкази. - К.: Либідь, 2013. - 224 с.
Шифр: 81.21Укр-2 Авторський знак: Д18
Кількість примірників: 1
 Маловідомі факти з історії української орфографії, бурхливі правописні дискусії кінця 1920-х років та новітнього часу, складні й суперечливі питання сучасного українського правопису, практичні поради всім, хто послуговується писемною мовою, - це та багато іншого знайде у цій книзі небайдужий читач.
Для широкого загалу.
 
Масенко Л.Т. Суржик: між мовою і язиком. - К.: Києво-Могилянська академія, 2011. - 135с.
Шифр: 81.2Укр-3 Авторський знак: М31
Кількість примірників: 1
 У книжці висвітлено історію виникнення, поширення й сучасного побутування мішаних українсько-російських форм усного мовлення, відомих під назвою «суржик». Як специфічне явище мовного життя України суржик розглянуто не тільки в мовознавчому, а й соціокультурному та психолінгвістичному аспектах.

Книжка призначена для студентів-філологів, викладачів вищої школи і вчителів української мови, але вона може зацікавити й ширшу аудиторію.

1-10 of 10