Відзнаки

Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" заснований 1999 року і щорічно визначає кращі книжки, видані в Україні


«Краща книга України» 2017

опубліковано 9 січ. 2018 р., 02:52 Tatyana Yakushko   [ оновлено 9 січ. 2018 р., 04:13 ]

Фото: Галина Дацюк
Журі Всеукраїнського конкурсу «Краща книга України», заснованого Держкомтелерадіо, визначило переможців 2017 року.
У цьогорічному конкурсі взяли участь 23 видавництва з усіх регіонів України. Журі конкурсу розглянуло 60 видань різної тематики та визначило переможців у десяти номінаціях.


 Номінація/ Видавництво  Книга  Наявність в ДБУ для юнацтва Аннотація 
  Гран-прі 
"Ярославів Вал"
за книгу Сергія Козака «Раритети української діаспори (у 4-х томах)»

 
  у номінації «Моя країна»

Букрек
 
 Дацюк Г.І. Янголи Небесної Чоти / Г.І. Дацюк. – Чернівці: Букрек, 2016. – 320 с.  Під парасолькою назви зібрані імена людей, яких ми називаємо моральними авторитетами суспільства. Усіх їх об’єднує й те, що зовсім недавно вони були гостями передач на Радіо Культура.

 у номінації «Світ дитинства»
Імекс ЛТД
 
 Татова книжка  "Татова книжка" Павла Чорного - це відверта поетична розмова батька з сином про найголовніші життєві цінності справжнього чоловіка. Ключові етичні поняття, розкриті мовою мудрих діалогів і казкових метафор, покликані напоумити допитливу дитину, надавши їй первинні світоглядні орієнтири праведного дорослого життя. Переконані, що ця книга допоможе і батькам, і педагогу у кропіткій справі духовно-морального виховання юних патріотів, які неодмінно покращать цей світ, згідно ідеалів Добра, Істини та Краси!

 у номінації «Життя славетних»

Імекс ЛТД


Степи полинові
Микола Смоленчук
Цю книгу присвячено життєвому і творчому шляху основоположника українського професійного театру Марка Лукича Кропивницького. Могутню постать митця, який створив школу українського реалістичного акторського мистецтва, поклав початок режисури в українському театрі, відтворено у всьому багатстві його незвичайної, щедро обдарованої натури.

Немало цікавих сторінок присвячено учням і вихованцям Кропивницького, майбутнім корифеям - М. Заньковецькій, М. Садовському, П. Саксаганському та іншим славнозвісним українським акторам.

В книзі розкривається творча лабораторія Кропивницького як актора і разом з цим автора широко відомих драматургічних і музичних творів. Автор свого часу вперше використав виявлені ним раніше невідомі факти, пов'язані з життям видатного українського митця.
  у номінації «Арт-книжка» - видавництво
«Либідь»

 

Музи і музика мого театру
Левитська М.С.
Цією книгою -альбомом провідний український сценограф, відома українська художниця театру вводить читача у світ своїх розкішних декорацій, костюмів, живопису,графіки,батику. Сотні оперних, балетних і драматичних вистав, увиразнених творчим почерком Марії Левитської, - це сторінки історії сучасного українського театру.

Ця книга дуже особистісна. У своєрідній, природно притаманній їй манері, подеколи навіть парадоксально-неочікуваній, через рефлексії та імпульси, асоціації та емоції автор згадує про час, обставини і місця, в яких жила і творила, про людей, котрі були поруч.

Для широкого кола читачів.
 у номінації «З глибини знань» - 

ТОВ «УКРАЇНСЬКА ПРЕС-ГРУПА»
 
«Корона або спадщина Королівства Руського» Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – це звернення до минулого з позиції сучасності. Це – матеріал для творення проекту майбутнього. Це – нагода для кожного громадянина усвідомити, що його участь в житті держави не обмежується лише виборами. Наша книга в найширшому історичному контексті розкриває проблему відповідальності еліти та народу.
  у номінації «Проза» - видавництво
1. Станіца-Київ
 

Волшебный смычок


Сибіренко-Ставрояні Олена
Этот сборник повестей и рассказов – о привычных буднях и странных загадках, о солнечном и грустном, предопределённом и непредсказуемом в человеческих судьбах и во всём нашем мире. Любовь и преданность, верность себе и другим, стремление оставаться самим собой, которую окружающий мир стремится размыть и привести к единому общему знаменателю, ценности добра, душевного согласия и справедливости, а также (куда от них денешься!) рефлекторная зависть, предательство и общепринятая расточительность жизни - вот, на первый взгляд не очень широкая, но по сути духовно определяющая парадигма людского существования то ли в реальном, то ли довольно иллюзорном, но хорошо узнаваемом мире. Нелепые совпадения, мистические случайности, опасные разоблачения, угрозы – почему? Герои книги – не только homo sapiens, но и homo ludens – люди играющие; если не все, то большинство играет в разные игры в своё время, по своим правилами со своим ритмом. Однако жизнь не ограничена 64 клетками, 7 нотами, выездным манежем или периодом полураспада, аллюром или тай-брейком… Выходя из бегового круга привычных связей и сочетаний, за пределы установленной системы, герои попадают в лабиринты своих и чужих жизненных ходов, каждый из которых не поддаётся общим правилам и слабо понятен другим, но тем не менее существует, преодолевает границы обозримого пространства и теряется в бесконечности… А впрочем, «Волшебный смычок» Елены Сибиренко-Ставрояни перед вами - смотрите.
 Букрек  
 Пишнюк Т.В. Нерозгаданий постскриптум : романиу / Т.В. Пишнюк. – Чернівці : Букрек, 2017. – 488 с. У книзі вміщено два романи сучасної письменниці Тетяни Пишнюк "Божа вивірка" та "Кацапочка", в яких йдеться про драматичні історії життя двох жінок, яких доля занесла в далекі краї. Письменниця заглиблюється в таємниці жіночих душ своїх героїнь, подаючи їхні уявлення про шлях до щастя. у номінації «Поезія» - видавництво «Либідь»  
Мойсей Фішбейн «Пророк. Поезія. Переклади»  Виринаючи з глибин прачасовості, поезія Мойсея Фішбейна сягає позанебесної височіні. Долаючи земне тяжіння, слово Мойсея Фішбейна сягає значень серафічних. Пам’ятаючи свої джерела, мова Мойсея Фішбейна сягає віртуозності. Пейзаж його творів - простір, де зустрічаються буття і небуття, і в цій зустрічі народжується Поезія. Поезія Мойсея Фішбейна є, як є Космос.
До цієї книги унікального українського поета й перекладача увійшли його оригінальні поезії й поетичні переклади з різних мов.
Для шанувальників високої поезії.
  у номінації «Мистецтво друку» -   «Балтія-Друк»  

Українська народна іграшка
Автор: Людмила Герус
 Народні іграшки з тканин і ниток, глини, дерева, трави, соломи,…сиру. З особливостями української народної іграшки, її локальним розмаїттям на основі експонатів музеїв, приватних зборів, авторських творів має на меті познайомити це видання
  у номінації «Бестселер» 

Клуб Сімейного Дозвілля
 
  Василь Шкляр. Троща  «Троща» — роман про УПА, про перемогу людини над обставинами і над собою. Сам автор каже, що книга написана для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом, і продовжують боротьбу, як і раніше.

Для головного героя, вояка УПА, війна вже минула, проте боротьба не забулася. Та раптом він бачить на цвинтарі недавню могилу свого бойового товариша, і спогади наринають на нього з новою силою. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування й помста, свобода й неволя… Перед його очима знов розгортаються бої та тривають допити, постають обличчя різних людей, та ніяк не з’являється личина зрадника…


Премію Президента України "Українська книжка року" за 2016 рік отримали

опубліковано 9 січ. 2018 р., 02:29 Tatyana Yakushko

Держкомтелерадіо повідомляє: Визначено претендентів на щорічну премію Президента України "Українська книжка року" за 2016 рік

    
 У номінації «За видатні досягнення у галузі художньої літератури» 
Дочинець Мирослав Синій зошит. Аркуші днів світящих; издательство: Карпатська вежа; 2015; обложка: Тверда матова; страниц: 184 Це особлива книга. Починаючи з жанру: не роман, не повість, не збірка оповідок – радше вправна реанімація найдавніших різновидів письма – сповіді, одкровення, притчі. Книгу цю можна читати з будь-якого місця, гортаючи сторінки як уперед, так і назад. Повертаючись і перечитуючи. І щоразу знаходячи щось сокровенне й нове. Бо всі ми голодні любов’ю. Нестачею її для себе і невмінням дати її іншим. А книга, либонь, і є тим хлібом, що почасти цей голод тамує.
  
«Лад» (автор М.І. Дочинець, видавництво «Карпатська вежа») Ця книга - одне ціле. Проте кожна з її трьох частин - "Многії літа. Благії літа", "Вічник", "Світован" - стали справжніми бестселерами, здобули велику й широку читацьку прихильність у світі. Ця книга - про карпатського мудреця Андрія Ворона, якого вже встигли назвати "світовим чоловіком", "українським Сократом", "новітнім Сковородою". Він жив, як дихав, власним життям явив спроможність бути вільним у світі, який ловить і поневолює людину. Для сучасної, заблуканої серед штучних міражів людини світло його досвіду постає духовною опорою. Бо його мудрість - це філософія на щодень, і фактично - для кожного. Філософія радості, добра і служіння, коли многії літа є літами благими.

Між рядками цього соковитого, духмяного письма живе горний дух, нурт живої природи, правда про людську душу в цілісній світобудові.
 У номінації «За вагомий внесок у розвиток українознавства» «Марія Заньковецька» (автор В.П. Корнійчук, видавництво «Криниця»).  
 У номінації «За сприяння у вихованні підростаючого покоління» «Їжак Вільгельм» (автор Т.В. Стус, ТОВ «Видавництво «Віват»).  
    


Із переліком видань, які допущені до участі в конкурсі на здобуття премії Президента України «Українська книжка року» можна ознайомитись на сайті Держкомтелерадіо http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=132589&cat_id=88996 .

«Рейтинг критика»2017. Топ найкращих підліткових книжок

опубліковано 3 лют. 2017 р., 01:04 Tatyana Yakushko   [ оновлено 6 лют. 2017 р., 13:19 ]

Як повідомляє ЛітАкцент:

1 лютого у бібліотеці BOtaN «Рейтинг критика» оприлюднив топ найкращих дитячих та підліткових книжок 2016 року. Мета рейтингу – сформувати прозорі та фахові поради для читачів, бібліотекарів, педагогів та всіх зацікавлених дитячою літературою. Оцінюючи книжки, журі керується спеціально розробленими, сучасними, фаховими критеріями, що спираються на провідні світові дослідження дитячої літератури та враховують не тільки естетичну вартість і зміст тексту та ілюстрацій, але й ідеології та поліграфічне втілення. «Рейтинг критика» – єдиний книжковий топ, де бали, зауваги та критерії оцінки публікують відкрито, повідомляє “Букмоль”.

До поля зору експертів рейтингу потрапили дитячі й підліткові видання, надруковані з грудня 2015 до грудня 2016 року. У початковому списку було майже 120 книжок від українських авторів, що вийшли друком у великих і малих видавництвах. Бали виславляли за низкою критеріїв – враховувалася актуальність, мова, стилістика, редагування й коректура, ілюстрації, дизайн і поліграфічне втілення. До списку найкращих видань увійшли книжки, які набрали кожен у своїй категорії найвищий сукупний бал.

Джерело: ЛітАкцентНомінація/ Видавництво Книга Наявність в ДБУ для юнацтваАннотація 
Книжки для старшого шкільного віку (12+)
Видавництво старого лева
 
Лущевська О.
Задзеркалля

Вид документа: Книга
Рік видання: 2016
Місце видання: Львів Видавництво: Вид-во Старого Лева
Мова: Українська
Обсяг: 128 с.
ББК: 84.4Укр6
ISBN: 617-679-182-9
Кількість примірників: 6
 Нікому не подобається лежати в лікарні. Але тут у Сашки є Ростя – її перше справжнє кохання. Тож вона почувається щасливою, аж доки на сусідньому ліжку не опиняється знайома дівчина Діна за крок від смерті. Підступні подруги, легковажні хлопці, такі складні й незрозумілі батьки... Хто винен, що Дінка стрибнула в Задзеркалля? І чи вдасться їй знайти дорогу назад, якщо Сашка цього дуже-дуже захоче?
 Нон-фікшн
Видавництво старого лева
  

Богдан Тихолоз, Наталя Тихолоз Франко від А до Я / текст Богдана Тихолоза, Наталі Тихолоз, ілюстрації творчої майстерні «Аґрафка». — Львів: Видавництво Старого Лева, 2016.
«Франко від А до Я» - винятковий арт-бук, книжка для дітей (і не лише для них), завдяки якій знайомство з Франком стане початком дружби на роки. В цій книзі багато фактів, гумору, вміння дивитися на себе та інших без зайвого пафосу, а ще стільки цікавого і раніше незнаного. Візуальна складова книжки - заслуга творчої майстерні «Аґрафка» (Романа Романишин, Андрій Лесів). Текстова – Богдана та Наталії Тихолозів. Ця книжка - про Франка: стильного, молодіжного, близького. Вона – чудовий приклад того, як варто знайомити класиків і читачів, щоб вони полюбили один одного.
  Перевидана класика

Абабагаламага
 
Платон Воронько Не будь, мала, козою / текст Платона Воронька, ілюстрації Костя Лавро. — Київ: Абабагаламага, 2016. Найвідоміші дитячі вірші улюбленого поета української малечі, проілюстровані популярним українським книжковим графіком Костем Лавром.
Це розширене видання книжки, яка виходила 2015 року під назвою «Падав сніг на поріг».
 Спеціальна відзнака «Дебют року» 
«Академія»
 
Ольга Купріян Солоні поцілунки / Ольга Купріян. — К. : «Академія», 2016. 
 Проза для середнього шкільного віку

Фонтан казок

  
Саша Кочубей Сім нескладух Говорухи. – Київ: Фонтан казок, 2016.
Кількість примірників: 6
 
Височенна як жирафа однокласниця Єва, образившись на Андрійка Говоруху (шкільне прізвисько Андроїд), напророчила йому сім неприємностей – нескладух. І ось вони починають збуватися – і хлопець усе дужче нервує, через що раз у раз потрапляє в усе кумедніші ситуації. Аж доки раптом не з’ясовується, що насправді… Говоруха з Євою одного зросту, а рахувати веснянки на обличчі дівчинки дуже навіть цікаво!

Сповнена іскрометного гумору дебютна повість Саші Кочубей «Сім нескладух Говорухи» – переможець конкурсу «Напишіть про мене книжку!», оголошеного видавництвом «Фонтан казок» улітку 2015 року з метою простимулювати українських письменників до творення книжок, у яких ключовим є образ сучасної дитини.

"Краща книга України"-2016. Читай в ДБУю!

опубліковано 28 січ. 2017 р., 15:17 Tatyana Yakushko   [ оновлено 28 січ. 2017 р., 17:53 ]

Урядовий портал повідомляє:
У Держкомтелерадіо відбулося урочисте нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу «Краща книга України». Гран-прі конкурсу присуджено видавництву «Балтія-Друк» за книгу колективу авторів «Князі Вишневецькі».


 Номінація/ Видавництво Книга Наявність в ДБУ для юнацтваАннотація 
  Гран-прі 

«Балтія-Друк»
  Князі Вишневецькі / [І. Чаманська, А. Литовченко, А. Мацук та ін.]. - К.: Балтія-Друк, 2016. - 319 с.
Шифр: 63.3(4Укр) Авторський знак: К54

Кількість примірників: 5
 Науково-популярне видання, третій том започаткованої серії «Еліта», розповідає про історію роду князів Вишневецьких – однієї з наймогутніших і найбагатших фамілій української магнатерії. Серед представників роду Дмитро (Байда) Вишневецький, що вважається засновником Запорізької Січі, і Ярема Вишневецький – лютий ворог козацького руху під проводом Богдана Хмельницького; Раїна Вишневецька (Могилянка) - меценатка, покровителька православних монастирів і король Речі Посполитої Михайло Корибут Вишневецький. Життєписи цих особистостей і їх слід у історії України – це і є темою досліджень українських, польських, литовських і білоруських науковців.
  у номінації «Моя країна»

Букрек
 
 Мензатюк З.З. Дива українських храмів. - Чернівці: Букрек, 2015. - 120 с.
Шифр: 86.372.24(4Укр) Авторський знак: М50
Кількість примірників: 4
 Ця книжка, адресована юним читачам, розповідає про найвідоміші українські церкви та монастирі. У легкій доступній формі вона показує особливості сакрального мистецтва, різні стилі церковної архітектури, пояснює будову іконостаса, ознайомлює з чудотворними іконами України, зі славними діяннями церковних братств, з українськими святими. Тут багато легенд та переказів про дива, які траплялися в церквах. Оповіді подаються в хронологічній послідовності за часом спорудження храмів.

Для середнього і старшого шкільного віку.
 у номінації «Світ дитинства»

Букрек
 
Винник Т.А. Відлуння нашої хати: [повість] / худож. К. Коляджин. - Чернівці: Букрек, 2015. - 72 с.
Шифр: 84.4Укр6 Авторський знак: В48
Кількість примірників: 11
 Цікава історія про маленьку дівчинку Даринку і її друга хлопчика-відлуння Талалайка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих. Унікальним у повісті  є те, що головний герой Талалайко розмовляє приказками. Це сповнює текст гумором, актуалізує дитячу увагу, робить процес читання цікавим, захоплюючим та повчальним. 

 у номінації «Життя славетних»

«Либідь»
 
Мельниченко В.Ю. Михайло Грушевський у Москві: авт. енциклопедія-хроноскоп. - К.: Либідь, 2015. - 568 с.
Шифр: 63.3(4Укр)6-8 Авторський знак: М48
Кількість примірників: 6
Ця масштабна авторська енциклопедія-хроноскоп завершує трилогію про перебування великих українців - Шевченка, Гоголя, Грушевського - в Москві. Зосередившись на малодосліджених сторінках біографії вченого, автор для розкриття постаті Михайла Грушевського і його доби аналізує, а іноді й відкриває архівні джерела, праці, публічні та приватні документи, спогади, листування.
У книзі безліч імен відомих людей, які в московські періоди життя Грушевського співпрацювали, зустрічалися, листувалися з ним. Створено панораму пам’ятних місць і адрес у Москві, пов’язаних з великим українцем. Значну частину їх подано в ілюстраціях.
Для широкого читацького загалу.
  у номінації «Арт-книжка» - видавництво «Балтія-Друк» 
 Лавро Кость / [голов. ред. В. Строля; авт. іл. К. Лавро]. - К.: Балтія-Друк, 2016. - 95 с. - (Б-ка Шевченківського комітету)
Шифр: ИЗО 85.157.5 Авторський знак: Л13
Кількість примірників: 4
 Видавництво «Балтія-Друк» фактично рік працювало над втіленням цього оригінального видавничого проекту, який просто вражає своїм незвичайним ілюстративним рядом. Кость Лавро уже давно завоював славу одного з найталановитіших книжкових графіків сучасності, роботами якого захоплюються не лише в Україні, а й далеко за її межами. Їх вирізняють тонкий український гумор, авторська манера виконання, віртуозність малюнку, нескінченна галерея образів і ще багато такого, що високо оцінюють вітчизняні видавці та мистецтвознавці.
 у номінації «З глибини знань» - ПП «Рідна мова»  
 за книги «Місцеве самоврядування в Україні: євроінтеграційний шлях» та «Місцеве самоврядування в умовах децентралізації влади в Україні» Руслана Плюща У створенні колективної монографії взяли участь близько 50 професорів, ректорів, докторів наук і аспірантів в сфері державного управління та місцевого самоврядування з провідних ВНЗ і наукових установ України.
  у номінації «Проза» - видавництво «Ранок»  Чигиринський сотник / Леонід Кононович. – Харків : Фабула, 2016. – 528 с Промовиста назва нового роману Леоніда Кононовича «Чигиринський сотник» спрямовує думки читача до часів козацтва. Але це не просто історичний роман, усі події доби Хмельницького відбуваються в атмосфері казковості, таємничого пророцтва, тож точніше було б охарактеризувати «Чигиринського сотника» як казково-фантастичний роман. У ньому оживають легенди і міфи з української демонології. Запорожці тут воюють із перевертнями і відьмами, які їздять верхи на вепрах, борються з драконами й іншою нечистю, що живе в нетрях стародавньої історії. А маленький козачок з великим серцем, не вагаючись, вирушає в небезпечну подорож, щоб урятувати рідну Україну.
 у номінації «Поезія» - видавництво «Генеза»  Боровко М.М. П‘ятсот миттєвостей (Ронделіана). - К.: Генеза, 2016. - 528 с.
Шифр: 84.4Укр6 Авторський знак: Б83
Кількість примірників: 10
 
  у номінації «Мистецтво друку» - ПП «Агентство по розповсюдженню друку»   Сапура О.В. Народні художні промисли України / [О.В. Сапура]. - К.: Агенство по розповсюдженню друку, 2015. - 256 с. - Авт. вказаний над вих. дан. - Укр., англ. мовами
Шифр: 85.12(4Укр) Авторський знак: С19
Кількість примірників: 6
 У даному виданні розкрито багатство видів та форм народних художніх промислів, талановито виконаних руками українських майстрів, зокрема таких як: вироби з розписом і різьбленням по дереву, глиняні та керамічні горщики, порцеляна, ювелірні прикраси, зброя, художнє ткацтво й вишивка різних регіонів України. У кожному предметі народного мистецтва простежуються індивідуальність майстра, тонке відчуття стилю і матеріалу. З покоління в покоління передавалися таємниці технічної і технологічної майстерності, вдосконалювалися прийоми обробки природних матеріалів. Це невід’ємна складова української культури, з якої виникли різноманітні напрями і види народних промислів.
  у номінації «Бестселер»  переможця  не  визначено


Цього року участь у конкурсі взяли 15 видавництв з усіх регіонів України, вони надали на розгляд журі 42 видання різної тематики. Основна ідея конкурсу – сприяти розвитку вітчизняного книговидання, удосконаленню традицій вітчизняної книговидавничої справи, підвищенню ролі української книги у суспільстві, популяризації сучасних технологій, художнього оформлення та поліграфічного виготовлення книги.

1-4 of 4